Bourns Inc. 3386G-1-303LF
3386G-1-303LF picture photo
Mfg. Part Number
3386G-1-303LF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 30K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3386G-1-303LF.pdf
Availability of 3386G-1-303LF
QUANTITY
3386G-1-303LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3386G-1-303LF
Internal Part NumberEIS-3386G-1-303LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3386 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)30k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.375" x 0.375" Face x 0.190" H (9.53mm x 9.53mm x 4.83mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3386G-1-303LF
Related Links3386G-, 3386G-1-303LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3386G-1-303LF Details Description
Related parts for 3386G-1-303LF
IC DAC 12BIT R-R MICROPWR 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC MODULE RF PWR AMP 8PIN 3X3LCC datasheet.pdf
CAP MICA 2400PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 26.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 10A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
PROTECTIVE COVER datasheet.pdf
RES SMD 3.48M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf