Bourns Inc. 3386G-1-303LF
3386G-1-303LF picture photo
Mfg. Part Number
3386G-1-303LF
Brief Description
TRIMMER 30K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3386G-1-303LF.pdf
Availability of 3386G-1-303LF
QUANTITY
3386G-1-303LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3386G-1-303LF
Internal Part NumberEIS-3386G-1-303LF
PackagingTube
Resistance (Ohms)30k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.375" x 0.375" Face x 0.190" H (9.53mm x 9.53mm x 4.83mm)