Bourns Inc. 3386H-1-201
3386H-1-201 picture photo
Mfg. Part Number
3386H-1-201
Brief Description
TRIMMER 200 OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3386H-1-201.pdf
Availability of 3386H-1-201
QUANTITY
3386H-1-201 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3386H-1-201
Internal Part NumberEIS-3386H-1-201
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTube
Resistance (Ohms)200
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.375" x 0.375" Face x 0.375" H (9.53mm x 9.53mm x 9.53mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3386H-1-201
Related Links3386H, 3386H-1-201 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3386H-1-201 Details Description
Related parts for 3386H-1-201
SCOTCH CODE REFILL # 3 datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 6.3V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MEM FIFO 512X9 12NS 56-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS STRGHT PIN datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A 14SOIC datasheet.pdf