Bourns Inc. 3386H-1-502
3386H-1-502 picture photo
Mfg. Part Number
3386H-1-502
Brief Description
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3386H-1-502.pdf
Availability of 3386H-1-502
QUANTITY
3386H-1-502 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3386H-1-502
Internal Part NumberEIS-3386H-1-502
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTube
Resistance (Ohms)5k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.375" x 0.375" Face x 0.375" H (9.53mm x 9.53mm x 9.53mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3386H-1-502
Related Links3386H, 3386H-1-502 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3386H-1-502 Details Description
Related parts for 3386H-1-502
RES SMD 13K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARDEDGE 50POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 80VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
IC DCDC CONV STPDN LDO 20TSSOP datasheet.pdf
HEADER 3POS PIN R/A 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf