Bourns Inc. 3386P-1-153T
3386P-1-153T picture photo
Mfg. Part Number
3386P-1-153T
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 15K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3386P-1-153T.pdf
Availability of 3386P-1-153T
QUANTITY
3386P-1-153T Order Process
Ship out your order
Specifications of 3386P-1-153T
Internal Part NumberEIS-3386P-1-153T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3386 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)15k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.375" x 0.375" Face x 0.190" H (9.53mm x 9.53mm x 4.83mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3386P-1-153T
Related Links3386P-, 3386P-1-153T Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3386P-1-153T Details Description
Related parts for 3386P-1-153T
FIXED IND 330NH 310MA 1.4 OHM datasheet.pdf
CONV DC-DC TRPL 3.3/1.5/1.2V VRT datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 4.13"L X 1.61"W datasheet.pdf
IC REDRIVER SATA 2CH 24LLP datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 0.1% 0.225W 2208 datasheet.pdf
ENDCODER OPTICAL datasheet.pdf
IMCV SNMP MANAGEABLE CONVRTR datasheet.pdf
HDC-CT-DTP/HE-CM5 AWG 16 datasheet.pdf
RJI KABEL AWG 22/7 FLEX IP20/ datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
TRANS GAN 30V 60A BUMPED DIE datasheet.pdf
MICRO 9C PIN 18" RBW FLOAT datasheet.pdf