Bourns Inc. 3386P-1-253
3386P-1-253 picture photo
Mfg. Part Number
3386P-1-253
Brief Description
TRIMMER 25K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3386P-1-253.pdf
Availability of 3386P-1-253
QUANTITY
3386P-1-253 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3386P-1-253
Internal Part NumberEIS-3386P-1-253
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTube
Resistance (Ohms)25k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.375" x 0.375" Face x 0.190" H (9.53mm x 9.53mm x 4.83mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3386P-1-253
Related Links3386P, 3386P-1-253 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3386P-1-253 Details Description
Related parts for 3386P-1-253
CONN HEADER 40POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GATE DRVR 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 560MA 320 MOHM datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CERAMIC MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 100K OHM 2W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf