Bourns Inc. 3386P-1-253
3386P-1-253 picture photo
Mfg. Part Number
3386P-1-253
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 25K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3386P-1-253.pdf
Availability of 3386P-1-253
QUANTITY
3386P-1-253 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3386P-1-253
Internal Part NumberEIS-3386P-1-253
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3386 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)25k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.375" x 0.375" Face x 0.190" H (9.53mm x 9.53mm x 4.83mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3386P-1-253
Related Links3386P, 3386P-1-253 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3386P-1-253 Details Description
Related parts for 3386P-1-253
HOOK-UP SOLID 24AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 132POS .050 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 3.1V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 332K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
PNL MNT W/ WIRE 700NM 2.5MCD RED datasheet.pdf
RES 2.442K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf