Bourns Inc. 3386P-1-502TLF
3386P-1-502TLF picture photo
Mfg. Part Number
3386P-1-502TLF
Brief Description
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3386P-1-502TLF.pdf
Availability of 3386P-1-502TLF
QUANTITY
3386P-1-502TLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3386P-1-502TLF
Internal Part NumberEIS-3386P-1-502TLF
PackagingTube
Resistance (Ohms)5k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.375" x 0.375" Face x 0.190" H (9.53mm x 9.53mm x 4.83mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3386P-1-502TLF
Related Links3386P-1, 3386P-1-502TLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3386P-1-502TLF Details Description
Related parts for 3386P-1-502TLF
TRIMMER 50 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
LED AMBER 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
RES SMD 78.7 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 7 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
TERM BLOCK 2POS STACK SIDE .200 datasheet.pdf
CAP CER 820PF 1KV Y5R RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS 1MM datasheet.pdf