Bourns Inc. 3386P-DF6-205LF
3386P-DF6-205LF picture photo
Mfg. Part Number
3386P-DF6-205LF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 2M OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3386P-DF6-205LF.pdf
Availability of 3386P-DF6-205LF
QUANTITY
3386P-DF6-205LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3386P-DF6-205LF
Internal Part NumberEIS-3386P-DF6-205LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3386 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)2M
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.375" x 0.375" Face x 0.190" H (9.53mm x 9.53mm x 4.83mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3386P-DF6-205LF
Related Links3386P-D, 3386P-DF6-205LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3386P-DF6-205LF Details Description
Related parts for 3386P-DF6-205LF
FERRITE CHIP 470 OHM 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 200PF 20KV Z5T DISK datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
OSC XO 29.4989MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 36 OHM 1206 datasheet.pdf
SOCKET W/O SCREW FOR DINRAIL datasheet.pdf
EMITTER IR 1300NM 100MA RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 57.6 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 50A 240VAC datasheet.pdf