Bourns Inc. 3386P-EY5-502
3386P-EY5-502 picture photo
Mfg. Part Number
3386P-EY5-502
Brief Description
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3386P-EY5-502.pdf
Availability of 3386P-EY5-502
QUANTITY
3386P-EY5-502 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3386P-EY5-502
Internal Part NumberEIS-3386P-EY5-502
PackagingTube
Resistance (Ohms)5k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.375" x 0.375" Face x 0.190" H (9.53mm x 9.53mm x 4.83mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3386P-EY5-502
Related Links3386P-, 3386P-EY5-502 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3386P-EY5-502 Details Description
Related parts for 3386P-EY5-502
IC DAC 8BIT DUAL R-R 10-MSOP datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK/NAT 6.3"L X 6.5"W datasheet.pdf
IC TXRX RS232 250KBPS LP 32-TQFN datasheet.pdf
KIT EVAL FOR MAX8678 datasheet.pdf
TVS DIODE 300VWM 482VC SMB datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 2POS 5MM datasheet.pdf
CONTROL LOG 100-120/200-240/24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf