Bourns Inc. 3386S-1-102T
3386S-1-102T picture photo
Mfg. Part Number
3386S-1-102T
Brief Description
TRIMMER 1K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3386S-1-102T.pdf
Availability of 3386S-1-102T
QUANTITY
3386S-1-102T Order Process
Ship out your order
Specifications of 3386S-1-102T
Internal Part NumberEIS-3386S-1-102T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTube
Resistance (Ohms)1k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.375" x 0.375" Face x 0.375" H (9.53mm x 9.53mm x 9.53mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3386S-1-102T
Related Links3386S-, 3386S-1-102T Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3386S-1-102T Details Description
Related parts for 3386S-1-102T
RES ARRAY 3 RES 5.6K OHM 6SIP datasheet.pdf
UDOC FLASH DISK 256MB datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44MQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 17.8 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS STR 5.08MM datasheet.pdf
HEX STANDOFF 10-32 BRASS 3/4" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
IC TEMP SENSOR W/ALARM 16QSOP datasheet.pdf
SW SIDE ROTARY WIRELESS datasheet.pdf
RES SMD 1.4 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf