Bourns Inc. 3386V-1-205
3386V-1-205 picture photo
Mfg. Part Number
3386V-1-205
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 2M OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3386V-1-205.pdf
Availability of 3386V-1-205
QUANTITY
3386V-1-205 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3386V-1-205
Internal Part NumberEIS-3386V-1-205
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3386 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)2M
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.375" x 0.375" Face x 0.190" H (9.53mm x 9.53mm x 4.83mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3386V-1-205
Related Links3386V, 3386V-1-205 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3386V-1-205 Details Description
Related parts for 3386V-1-205
SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V datasheet.pdf
CONN SOCKET 27-32AWG 30AU CRIMP datasheet.pdf
IC 20MHZ ESCC 44-PLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
VARISTOR 425V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 43MM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 1A DO204AL datasheet.pdf
OSC TCXO 20.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf
WIRE HOLD DOWN PLUNGER datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 10K OHM 8SRT datasheet.pdf