Bourns Inc. 3386V-1-682
3386V-1-682 picture photo
Mfg. Part Number
3386V-1-682
Brief Description
TRIMMER 6.8K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3386V-1-682.pdf
Availability of 3386V-1-682
QUANTITY
3386V-1-682 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3386V-1-682
Internal Part NumberEIS-3386V-1-682
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTube
Resistance (Ohms)6.8k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.375" x 0.375" Face x 0.190" H (9.53mm x 9.53mm x 4.83mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3386V-1-682
Related Links3386V, 3386V-1-682 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3386V-1-682 Details Description
Related parts for 3386V-1-682
DIRECTIONAL COUPLER 1950MHZ 0603 datasheet.pdf
QKE HDR SS RA DP datasheet.pdf
HARDWARE 0.8MM 44-PIN QFP datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C UNSHIELDED datasheet.pdf
RES 11K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.05% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS PNL MNT SKT M23 datasheet.pdf
SENSTHERMOHD5R 85C 1W BREAK datasheet.pdf