Bourns Inc. 3386W-1-203LF
3386W-1-203LF picture photo
Mfg. Part Number
3386W-1-203LF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3386W-1-203LF.pdf
Availability of 3386W-1-203LF
QUANTITY
3386W-1-203LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3386W-1-203LF
Internal Part NumberEIS-3386W-1-203LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3386 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)20k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.375" x 0.375" Face x 0.375" H (9.53mm x 9.53mm x 9.53mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3386W-1-203LF
Related Links3386W-, 3386W-1-203LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3386W-1-203LF Details Description
Related parts for 3386W-1-203LF
IC DUAL V COMP 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 86.6KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TOOL CRIMP MANUAL 14-16AWG DF22 datasheet.pdf
IC BATT CHRGR CONST I/V 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.8KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES 287K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
ADAPTER M/F TNC 18GHZ datasheet.pdf