Bourns Inc. 3386X-1-152
3386X-1-152 picture photo
Mfg. Part Number
3386X-1-152
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 1.5K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3386X-1-152.pdf
Availability of 3386X-1-152
QUANTITY
3386X-1-152 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3386X-1-152
Internal Part NumberEIS-3386X-1-152
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3386 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)1.5k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.375" x 0.375" Face x 0.375" H (9.53mm x 9.53mm x 9.53mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3386X-1-152
Related Links3386X, 3386X-1-152 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3386X-1-152 Details Description
Related parts for 3386X-1-152
BIT SLOTTED 0.8MM X 4MM 1.97" datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 5.8A 8TSSOP datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 120NS 28SOIC datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 152 TYPE A 15POS datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 DSH datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 20% 35V SCREW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
SCR 1200V 40A TO48 datasheet.pdf
CTV 128C 128#22D SKT PLUG datasheet.pdf
POWER SUPPLY 40W datasheet.pdf