Bourns Inc. 3386X-1-205LF
3386X-1-205LF picture photo
Mfg. Part Number
3386X-1-205LF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 2M OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3386X-1-205LF.pdf
Availability of 3386X-1-205LF
QUANTITY
3386X-1-205LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3386X-1-205LF
Internal Part NumberEIS-3386X-1-205LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3386 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)2M
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.375" x 0.375" Face x 0.375" H (9.53mm x 9.53mm x 9.53mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3386X-1-205LF
Related Links3386X-, 3386X-1-205LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3386X-1-205LF Details Description
Related parts for 3386X-1-205LF
CONN HEADR LOPRO 16POS .100 TIN datasheet.pdf
CONN RING TONG STR 22-18AWG RED datasheet.pdf
CONN RCPT 27POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
COMMUNICATIONS MODULE ETHERNET datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V C0G 0402 datasheet.pdf
RES 158 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 23POS PIN datasheet.pdf
BOTTOM PLATE FOR ALUM CHASSIS datasheet.pdf
CONN CIC VERT 8POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
TUBING CORRUGATED SLIT 1.5" datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 15V 2915 datasheet.pdf
FUSE 35A 690V 00TN/80 AR datasheet.pdf