Bourns Inc. 3386X-1-503
3386X-1-503 picture photo
Mfg. Part Number
3386X-1-503
Brief Description
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3386X-1-503.pdf
Availability of 3386X-1-503
QUANTITY
3386X-1-503 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3386X-1-503
Internal Part NumberEIS-3386X-1-503
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTube
Resistance (Ohms)50k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.375" x 0.375" Face x 0.375" H (9.53mm x 9.53mm x 9.53mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3386X-1-503
Related Links3386X, 3386X-1-503 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3386X-1-503 Details Description
Related parts for 3386X-1-503
CARD EDGE 62POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 10PWR 32SGL 1.57MM datasheet.pdf
STD BAN PLUG BINDING POST BLACK datasheet.pdf
AC DRIVE,1/4HP,240V,0.2KW,3PH datasheet.pdf
C/A MRJ21/MRJ21 GBE ANGL CMR 45M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 316K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
BASIC SWITCH datasheet.pdf
CONN HDR 7POS 2.54MM T/H datasheet.pdf