Bourns Inc. 3386X-1-504
3386X-1-504 picture photo
Mfg. Part Number
3386X-1-504
Brief Description
TRIMMER 500K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3386X-1-504.pdf
Availability of 3386X-1-504
QUANTITY
3386X-1-504 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3386X-1-504
Internal Part NumberEIS-3386X-1-504
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTube
Resistance (Ohms)500k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.375" x 0.375" Face x 0.375" H (9.53mm x 9.53mm x 9.53mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3386X-1-504
Related Links3386X, 3386X-1-504 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3386X-1-504 Details Description
Related parts for 3386X-1-504
IC ADC 12-BIT PAR 500KHZ 32-TQFP datasheet.pdf
RES SMD 64.9 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 25POS SNGL 2MM T/H datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125 EXTEND datasheet.pdf
OSC XO 20.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
20M POWER CABLE CAGE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 0.90PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf