Bourns Inc. 3386X-EY5-503LF
3386X-EY5-503LF picture photo
Mfg. Part Number
3386X-EY5-503LF
Brief Description
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3386X-EY5-503LF.pdf
Availability of 3386X-EY5-503LF
QUANTITY
3386X-EY5-503LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3386X-EY5-503LF
Internal Part NumberEIS-3386X-EY5-503LF
PackagingTube
Resistance (Ohms)50k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.375" x 0.375" Face x 0.375" H (9.53mm x 9.53mm x 9.53mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3386X-EY5-503LF
Related Links3386X-E, 3386X-EY5-503LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3386X-EY5-503LF Details Description
Related parts for 3386X-EY5-503LF
TERM BLOCK PLUG 5POS 3.81MM datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 72"L X 10"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
RES 1.11K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf