Bourns Inc. 3386Y-1-251
3386Y-1-251 picture photo
Mfg. Part Number
3386Y-1-251
Brief Description
TRIMMER 250 OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3386Y-1-251.pdf
Availability of 3386Y-1-251
QUANTITY
3386Y-1-251 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3386Y-1-251
Internal Part NumberEIS-3386Y-1-251
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesTrimpot® 3386 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)250
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.375" x 0.375" Face x 0.190" H (9.53mm x 9.53mm x 4.83mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3386Y-1-251
Related Links3386Y, 3386Y-1-251 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3386Y-1-251 Details Description
Related parts for 3386Y-1-251
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 1W datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
EMI FILTER 250VAC 10A SCREW TERM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES SMD 36 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
IC SENSOR LIGHT-VOLT SIDELK SMD datasheet.pdf
RES 25K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf