Bourns Inc. 3386Y-1-502LF
3386Y-1-502LF picture photo
Mfg. Part Number
3386Y-1-502LF
Brief Description
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3386Y-1-502LF.pdf
Availability of 3386Y-1-502LF
QUANTITY
3386Y-1-502LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3386Y-1-502LF
Internal Part NumberEIS-3386Y-1-502LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesTrimpot® 3386 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)5k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.375" x 0.375" Face x 0.190" H (9.53mm x 9.53mm x 4.83mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3386Y-1-502LF
Related Links3386Y-, 3386Y-1-502LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3386Y-1-502LF Details Description
Related parts for 3386Y-1-502LF
CONN HEADER .100 SNGL STR 11POS datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 180 OHM 14SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 4.22 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.15W SMD datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 2A 57 MOHM SMD datasheet.pdf
REAR STRIKER datasheet.pdf
CAP CER 9PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf