TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine 342A012-25/86-0
342A012-25/86-0 picture photo
Mfg. Part Number
342A012-25/86-0
Brief Description
BOOT MOLDED ELAST FLUID RESIST
Datasheet Download
342A012-25/86-0.pdf
Availability of 342A012-25/86-0
QUANTITY
342A012-25/86-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of 342A012-25/86-0
Internal Part NumberEIS-342A012-25/86-0
Shell Size - Insert12
FeaturesAdhesive Coating, Fluid Resistant
ColorBlack
MaterialElastomer, Semi-Rigid
Large Diameter Supplied0.520" (13.2mm)
Large Diameter Recovered0.270" (6.9mm)
Small Diameter Supplied0.260" (6.6mm)
Small Diameter Recovered0.140" (3.6mm)
Large Recovered Length0.900" (22.9mm)
Small Recovered Length0.920" (23.4mm)
Total Length Supplied-
Total Length Recovered1.940" (49.3mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)342A012-25/86-0
342A012-25/86-0 Details Description
Related parts for 342A012-25/86-0
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
HEADER 28POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
RES SMD 768 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 25A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
ESD SOLDER HANDLE W/RMP-1 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG FLEX 32POS PINS datasheet.pdf