API Delevan 3483R-1R8M
3483R-1R8M picture photo
Mfg. Part Number
3483R-1R8M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.8UH 2.8MA 25 MOHM
Datasheet Download
3483R-1R8M.pdf
Availability of 3483R-1R8M
QUANTITY
3483R-1R8M Order Process
Ship out your order
Specifications of 3483R-1R8M
Internal Part NumberEIS-3483R-1R8M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series3483R
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1.8µH
Tolerance±20%
Current Rating2.8mA
Current - Saturation2.8mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)25 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.283" L x 0.283" W (7.20mm x 7.20mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3483R-1R8M
Related Links3483R, 3483R-1R8M Datasheet, API Delevan Distributor
3483R-1R8M Details Description
Related parts for 3483R-1R8M
FIXED IND 47MH 38MA 168 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 95.3KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 9.4VWM 16.38VC SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 15K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 332 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
MICRO 21C S 6" RBW JACKS datasheet.pdf