Grayhill, Inc. 34ASP12B3M1QT
34ASP12B3M1QT picture photo
Mfg. Part Number
34ASP12B3M1QT
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Datasheet Download
34ASP12B3M1QT.pdf
Availability of 34ASP12B3M1QT
QUANTITY
34ASP12B3M1QT Order Process
Ship out your order
Specifications of 34ASP12B3M1QT
Internal Part NumberEIS-34ASP12B3M1QT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCompliance Status by Product Type
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
Series34A
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length6.86mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress Protection-
Features-
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life40,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)34ASP12B3M1QT
Related Links34ASP1, 34ASP12B3M1QT Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
34ASP12B3M1QT Details Description
Related parts for 34ASP12B3M1QT
RES ARRAY 8 RES 22K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADR 2.54MM 14POS GOLD R/A datasheet.pdf
RES 2.21 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 192MC 24NS 120PQFP datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
POT 200 OHM 12.5W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
DIN-TOOL CRIMPING HEAD FC1 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
LEAD MINIPRO BOTH ENDS PVC CC 70 datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf