| Internal Part Number | EIS-34ASP38T7M3RT | |
| Family | Toggle Switches | |
| Series | 34A | |
| Switch Function | On-Off-On | |
| Current Rating | 0.4VA (AC/DC) | |
| Voltage Rating - AC | 20V | |
| Voltage Rating - DC | 20V | |
| Actuator Type | Standard Round | |
| Actuator Length | 17.45mm | |
| Illumination Voltage (Nominal) | - | |
| Mounting Type | Panel Mount | |
| Termination Style | Quick Connect - 0.062" (1.5mm) | |
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 11.91mm Dia | |
| Bushing Thread | 15/32-32 | |
| Electrical Life | 40,000 Cycles | |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C | |