Preci-Dip 350-V3-150-00-106101
350-V3-150-00-106101 picture photo
Mfg. Part Number
350-V3-150-00-106101
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 50POS 0.100 SMD GOLD
Datasheet Download
350-V3-150-00-106101.pdf
Availability of 350-V3-150-00-106101
QUANTITY
350-V3-150-00-106101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 350-V3-150-00-106101
Internal Part NumberEIS-350-V3-150-00-106101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package70
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series350
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions50
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.141" (3.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness29.5µin (0.75µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)350-V3-150-00-106101
Related Links350-V3-150, 350-V3-150-00-106101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
350-V3-150-00-106101 Details Description
Related parts for 350-V3-150-00-106101
CONN SOCKET 10AWG SILVER CRIMP datasheet.pdf
ADAPTER HDMI A M TO DVI-D 24+1/M datasheet.pdf
BRACKET FOR E3S PLASTIC BODY datasheet.pdf
RES SMD 301K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP POLYMER HYB 22UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FUSE MIDI 125A W M6 HOLES datasheet.pdf
CONN HDR 61POS 2.54 WIRE WRAP datasheet.pdf
CONN HAN 3HVE-GS-QB-M20 datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
CAP CER 10PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 60POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf