Bourns Inc. 3500S-2-101L
3500S-2-101L picture photo
Mfg. Part Number
3500S-2-101L
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 100 OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Datasheet Download
3500S-2-101L.pdf
Availability of 3500S-2-101L
QUANTITY
3500S-2-101L Order Process
Ship out your order
Specifications of 3500S-2-101L
Internal Part NumberEIS-3500S-2-101L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information3500S-L Material Declaration
PCN Design/SpecificationMultiple Models Varnish Process 18/Jan/2012
Standard Package5
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series3500
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)100
Tolerance±3%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Number of Turns10
Rotation3600°
Adjustment Type-
Resistive MaterialWirewound
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.813" (20.64mm)
Actuator Diameter0.249" (6.32mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3500S-2-101L
Related Links3500S-, 3500S-2-101L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3500S-2-101L Details Description
Related parts for 3500S-2-101L
RES SMD 182K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE ASSEM 2MM 20POS M-F 12" datasheet.pdf
IC FILTER BANDPASS PROG 24-SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.1A 30V datasheet.pdf
CONN COVER STR RELIEF 21POS .156 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
LED 17.46MM YELLOW DIFF PNL MNT datasheet.pdf
RES 10.2 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf