Bourns Inc. 3500S-2-503L
3500S-2-503L picture photo
Mfg. Part Number
3500S-2-503L
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 50K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Datasheet Download
3500S-2-503L.pdf
Availability of 3500S-2-503L
QUANTITY
3500S-2-503L Order Process
Ship out your order
Specifications of 3500S-2-503L
Internal Part NumberEIS-3500S-2-503L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information3500S-L Material Declaration
PCN Design/SpecificationMultiple Models Varnish Process 18/Jan/2012
Standard Package5
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series3500
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)50k
Tolerance±3%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Number of Turns10
Rotation3600°
Adjustment Type-
Resistive MaterialWirewound
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.813" (20.64mm)
Actuator Diameter0.249" (6.32mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3500S-2-503L
Related Links3500S-, 3500S-2-503L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3500S-2-503L Details Description
Related parts for 3500S-2-503L
RES SMD 1.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 10V NP0 0201 datasheet.pdf
CHOKE COMPENSATED 1.3MH 25A TRI datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 6.3V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
SE SURFACE BELT 1X30" A MED datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 150PO datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
508 TB RIS CLA PARALLEL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf