Bourns Inc. 3500S-42-502L
3500S-42-502L picture photo
Mfg. Part Number
3500S-42-502L
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 5K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Datasheet Download
3500S-42-502L.pdf
Availability of 3500S-42-502L
QUANTITY
3500S-42-502L Order Process
Ship out your order
Specifications of 3500S-42-502L
Internal Part NumberEIS-3500S-42-502L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information3500S-L Material Declaration
PCN Design/SpecificationMultiple Models Varnish Process 18/Jan/2012
Standard Package125
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series3500
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)5k
Tolerance±3%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Number of Turns10
Rotation3600°
Adjustment Type-
Resistive MaterialWirewound
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.813" (20.64mm)
Actuator Diameter0.249" (6.32mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3500S-42-502L
Related Links3500S-, 3500S-42-502L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3500S-42-502L Details Description
Related parts for 3500S-42-502L
FIXED IND 4.7UH 2.9A 59.3 MOHM datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.2KV 36A D1 datasheet.pdf
RES SMD 2.8 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 182K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN HDR 26POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
FLAT RIBBON COVER 25 METER datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 5A DO214AB datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 20% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
RADIAL VARISTOR 14MM ROHS/LEAD F datasheet.pdf