Bourns Inc. 3500S-42-502L
3500S-42-502L picture photo
Mfg. Part Number
3500S-42-502L
Brief Description
POT 5K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Datasheet Download
3500S-42-502L.pdf
Availability of 3500S-42-502L
QUANTITY
3500S-42-502L Order Process
Ship out your order
Specifications of 3500S-42-502L
Internal Part NumberEIS-3500S-42-502L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information3500S-L Material Declaration
PCN Design/SpecificationMultiple Models Varnish Process 18/Jan/2012
Standard Package125
TaperLinear
Resistance (Ohms)5k
Tolerance±3%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.813" (20.64mm)
Actuator Diameter0.249" (6.32mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3500S-42-502L
Related Links3500S-, 3500S-42-502L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3500S-42-502L Details Description
Related parts for 3500S-42-502L
FIXED IND 4.7UH 390MA 550 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
BOARD INTERFACE NX-SERIES datasheet.pdf
CONN MEM SOCKET SODIMM 144POS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 100W datasheet.pdf
RES SMD 2.05M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 500V X7R 1210 datasheet.pdf
RES 63.4K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf