Rubycon 350MXC120MEFCSN25X25
350MXC120MEFCSN25X25 picture photo
Mfg. Part Number
350MXC120MEFCSN25X25
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
350MXC120MEFCSN25X25.pdf
Availability of 350MXC120MEFCSN25X25
QUANTITY
350MXC120MEFCSN25X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 350MXC120MEFCSN25X25
Internal Part NumberEIS-350MXC120MEFCSN25X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXC
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current750mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)350MXC120MEFCSN25X25
Related Links350MXC120M, 350MXC120MEFCSN25X25 Datasheet, Rubycon Distributor
350MXC120MEFCSN25X25 Details Description
Related parts for 350MXC120MEFCSN25X25
IC EEPROM 8KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 500V X7R 1210 datasheet.pdf
INPUT FILTER 1.5KW 200V datasheet.pdf
DIGITAL OPERATOR IV/XV/SV datasheet.pdf
CONN TERM BLK FEED THRU BK 6MM datasheet.pdf
RES 648 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
DC EMITTER (OPPOSED BEAM PAIR) datasheet.pdf
CONN PCB IDC 60POS W/COVER LIP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 6W datasheet.pdf