Rubycon 350WXA10MEFC12.5X16
350WXA10MEFC12.5X16 picture photo
Mfg. Part Number
350WXA10MEFC12.5X16
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 350V RADIAL
Datasheet Download
350WXA10MEFC12.5X16.pdf
Availability of 350WXA10MEFC12.5X16
QUANTITY
350WXA10MEFC12.5X16 Order Process
Ship out your order
Specifications of 350WXA10MEFC12.5X16
Internal Part NumberEIS-350WXA10MEFC12.5X16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesWXA
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current100mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)350WXA10MEFC12.5X16
Related Links350WXA10M, 350WXA10MEFC12.5X16 Datasheet, Rubycon Distributor
350WXA10MEFC12.5X16 Details Description
Related parts for 350WXA10MEFC12.5X16
RES SMD 16.2 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 5.1 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP MINI PANEL INDICATOR LT YLW datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
FIXED IND 2.8UH 15.6A 3.6 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IC SDRAM 128M 8MX16 54FBGA datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
RES SMD 11.5 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf