Rubycon 350YXA4R7MEFC10X12.5
350YXA4R7MEFC10X12.5 picture photo
Mfg. Part Number
350YXA4R7MEFC10X12.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 350V RADIAL
Datasheet Download
350YXA4R7MEFC10X12.5.pdf
Availability of 350YXA4R7MEFC10X12.5
QUANTITY
350YXA4R7MEFC10X12.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 350YXA4R7MEFC10X12.5
Internal Part NumberEIS-350YXA4R7MEFC10X12.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXA
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current55mA @ 120Hz
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)350YXA4R7MEFC10X12.5
Related Links350YXA4R7M, 350YXA4R7MEFC10X12.5 Datasheet, Rubycon Distributor
350YXA4R7MEFC10X12.5 Details Description
Related parts for 350YXA4R7MEFC10X12.5
CONV DC-DC 66W 48VIN 5V datasheet.pdf
IC REGISTERED TXRX 8BIT 24TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN CARDEDGE HSG DUAL 30POS datasheet.pdf
CONN RCPT 5 POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
DOUBLE M12 SHORT PW 2M NPN NO datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A datasheet.pdf