TE Connectivity AMP Connectors 35221K6FT
35221K6FT picture photo
Mfg. Part Number
35221K6FT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.6K OHM 1% 3W 2512
Datasheet Download
35221K6FT.pdf
Availability of 35221K6FT
QUANTITY
35221K6FT Order Process
Ship out your order
Specifications of 35221K6FT
Internal Part NumberEIS-35221K6FT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
Series3522, CGS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.250" L x 0.126" W (6.35mm x 3.20mm)
Height0.047" (1.20mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35221K6FT
Related Links3522, 35221K6FT Datasheet, TE Connectivity AMP Connectors Distributor
35221K6FT Details Description
Related parts for 35221K6FT
CONN HEADER 3 POS GOLD PCB datasheet.pdf
IGBT 600V 148A 500W SOT227 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 309 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN SMA PLUG R/A 50OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN PLUG 2P INLINE PIN RA CRMP datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf