TE Connectivity AMP Connectors 35222R2JT
35222R2JT picture photo
Mfg. Part Number
35222R2JT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.2 OHM 5% 3W 2512
Datasheet Download
35222R2JT.pdf
Availability of 35222R2JT
QUANTITY
35222R2JT Order Process
Ship out your order
Specifications of 35222R2JT
Internal Part NumberEIS-35222R2JT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
Series3522, CGS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.250" L x 0.126" W (6.35mm x 3.20mm)
Height0.047" (1.20mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35222R2JT
Related Links3522, 35222R2JT Datasheet, TE Connectivity AMP Connectors Distributor
35222R2JT Details Description
Related parts for 35222R2JT
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 14W datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL R/A 21POS datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.15K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf