TE Connectivity AMP Connectors 352256RFT
352256RFT picture photo
Mfg. Part Number
352256RFT
Brief Description
RES SMD 56 OHM 1% 3W 2512
Datasheet Download
352256RFT.pdf
Availability of 352256RFT
QUANTITY
352256RFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 352256RFT
Internal Part NumberEIS-352256RFT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.250" L x 0.126" W (6.35mm x 3.20mm)
Height0.047" (1.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)352256RFT
Related Links3522, 352256RFT Datasheet, TE Connectivity AMP Connectors Distributor
352256RFT Details Description
Related parts for 352256RFT
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 1.69K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 29.4 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RECEIVER FIBER OPT IR PHOTOLINK datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 38TSSOP datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 12 IN 8 OUT 24V datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 100K OHM 10SRT datasheet.pdf
CAP FILM 24NF 5% 2500VDC RAD datasheet.pdf