Apem Inc. 3546001ND10
3546001ND10 picture photo
Mfg. Part Number
3546001ND10
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE DPDT 20A 125V
Datasheet Download
3546001ND10.pdf
Availability of 3546001ND10
QUANTITY
3546001ND10 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3546001ND10
Internal Part NumberEIS-3546001ND10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Switches
FamilyToggle Switches
Series3500
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating20A (AC), 15A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeLocking Lever
Actuator Length20.00mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.20mm Dia
Bushing Thread15/32-32
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
Actuator MaterialBrass, Nickel Plated
Electrical Life10,000 Cycles
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3546001ND10
Related Links35460, 3546001ND10 Datasheet, Apem Inc. Distributor
3546001ND10 Details Description
Related parts for 3546001ND10
OPTOISO 5.3KV DARL W/BASE 6SMD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONN SOCKET MATE-N-LOK 30GOLD datasheet.pdf
IC FPGA 800 I/O 1760FBGA datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PST 25A 125V datasheet.pdf
LP 7.50/135/5 BK datasheet.pdf
CONN HDR 33POS 0.100 PRESS FIT datasheet.pdf
Connector Header 72 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf