Bourns Inc. 3548S-2AA-502/502B
3548S-2AA-502/502B picture photo
Mfg. Part Number
3548S-2AA-502/502B
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 5K OHM 1.5W WIREWOUND LINEAR
Datasheet Download
3548S-2AA-502/502B.pdf
Availability of 3548S-2AA-502/502B
QUANTITY
3548S-2AA-502/502B Order Process
Ship out your order
Specifications of 3548S-2AA-502/502B
Internal Part NumberEIS-3548S-2AA-502/502B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationModels 3549,3548,3547 01/Jan/2013
Standard Package5
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series3548
PackagingTray
TaperLinear
Resistance (Ohms)5k
Tolerance±3%
Number of Gangs2
Built in SwitchNone
Power (Watts)1.5W
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Number of Turns5
Rotation1800°
Adjustment Type-
Resistive MaterialWirewound
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.813" (20.64mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing Thread3/8-32
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3548S-2AA-502/502B
Related Links3548S-2AA, 3548S-2AA-502/502B Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3548S-2AA-502/502B Details Description
Related parts for 3548S-2AA-502/502B
RES SMD 255K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC FILTER BANDPASS PROG 28-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.47KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL GREEN/RED datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 2UH 15.6A 2.7 MOHM TH datasheet.pdf
TOM TOM ADAPTER PLATE datasheet.pdf
IC MAGN FIELD SENSOR DBL DIE datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
IC PCIE SWITCH 324BGA datasheet.pdf
IC CLOCK GEN 1:1 3GHZ 40-SMT datasheet.pdf
CAP FILM 750PF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf