Bourns Inc. 3549H-1AA-102A
3549H-1AA-102A picture photo
Mfg. Part Number
3549H-1AA-102A
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 1K OHM 2W HYBRITRON LINEAR
Datasheet Download
3549H-1AA-102A.pdf
Availability of 3549H-1AA-102A
QUANTITY
3549H-1AA-102A Order Process
Ship out your order
Specifications of 3549H-1AA-102A
Internal Part NumberEIS-3549H-1AA-102A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information3549H Material Declaration
PCN Design/SpecificationMultiple Models Varnish Process 18/Jan/2012
Models 3549,3548,3547 01/Jan/2013
PCN OtherMultiple Changes 01/Dec/2012
Standard Package5
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesHybritron® 3549
PackagingTray
TaperLinear
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns10
Rotation3600°
Adjustment Type-
Resistive MaterialHybritron®
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.813" (20.64mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing Thread3/8-32
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3549H-1AA-102A
Related Links3549H-1, 3549H-1AA-102A Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3549H-1AA-102A Details Description
Related parts for 3549H-1AA-102A
TRANS PNP 20V 4A SOT23-6 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1.5A 125VAC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 128PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC FPGA 195 I/O 256FTBGA datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.28A 170 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 20ppm 20pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
ALIGNMENT PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf