Bourns Inc. 3549H-1BA-502B
3549H-1BA-502B picture photo
Mfg. Part Number
3549H-1BA-502B
Brief Description
POT 5K OHM 2W HYBRITRON LINEAR
Datasheet Download
3549H-1BA-502B.pdf
Availability of 3549H-1BA-502B
QUANTITY
3549H-1BA-502B Order Process
Ship out your order
Specifications of 3549H-1BA-502B
Internal Part NumberEIS-3549H-1BA-502B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information3549H Material Declaration
PCN Design/SpecificationMultiple Models Varnish Process 18/Jan/2012
Models 3549,3548,3547 01/Jan/2013
PCN OtherMultiple Changes 01/Dec/2012
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesHybritron® 3549
PackagingTray
TaperLinear
Resistance (Ohms)5k
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns10
Rotation3600°
Adjustment Type-
Resistive MaterialHybritron®
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.813" (20.64mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3549H-1BA-502B
Related Links3549H-1, 3549H-1BA-502B Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3549H-1BA-502B Details Description
Related parts for 3549H-1BA-502B
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23-3 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 11.3 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 420MA 1.19 OHM datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/SKTS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.42K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 900V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf