Bourns Inc. 3549S-1AA-202A
3549S-1AA-202A picture photo
Mfg. Part Number
3549S-1AA-202A
Brief Description
POT 2K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Datasheet Download
3549S-1AA-202A.pdf
Availability of 3549S-1AA-202A
QUANTITY
3549S-1AA-202A Order Process
Ship out your order
Specifications of 3549S-1AA-202A
Internal Part NumberEIS-3549S-1AA-202A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information3549S Material Declaration
PCN Design/SpecificationMultiple Models Varnish Process 18/Jan/2012
3547,48,49 Model 19/Apr/2012
Models 3549,3548,3547 01/Jan/2013
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series3549
PackagingTray
TaperLinear
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±3%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Number of Turns10
Rotation3600°
Adjustment Type-
Resistive MaterialWirewound
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.813" (20.64mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing Thread3/8-32
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3549S-1AA-202A
Related Links3549S-1, 3549S-1AA-202A Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3549S-1AA-202A Details Description
Related parts for 3549S-1AA-202A
MOSFET N-CH 20V 31A DIRECTFET datasheet.pdf
VARISTOR 351V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 220PF 3KV NP0 2220 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 10POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RND SPACER 0.047" NYLON 17.91MM datasheet.pdf
RES 93.1 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 37COND 0.050 GRAY 500' datasheet.pdf
RETAINER 6 OZ SEMCO TYPE KDS25R datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf