Preci-Dip 356-V3-131-00-014101
356-V3-131-00-014101 picture photo
Mfg. Part Number
356-V3-131-00-014101
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 31POS 2.54MM PRESS FIT
Datasheet Download
356-V3-131-00-014101.pdf
Availability of 356-V3-131-00-014101
QUANTITY
356-V3-131-00-014101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 356-V3-131-00-014101
Internal Part NumberEIS-356-V3-131-00-014101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package90
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series356
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions31
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.141" (3.60mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness29.5µin (0.75µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)356-V3-131-00-014101
Related Links356-V3-131, 356-V3-131-00-014101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
356-V3-131-00-014101 Details Description
Related parts for 356-V3-131-00-014101
IC PLL CLOCK DRIVER 1.8V 40VQFN datasheet.pdf
RES 15K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
VARISTOR 22V 3KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 63V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
UMY10-3666 SAFETY MAT 10M datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 5W T18 datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.0051UF RADIAL datasheet.pdf