Preci-Dip 356-V3-143-00-014101
356-V3-143-00-014101 picture photo
Mfg. Part Number
356-V3-143-00-014101
Brief Description
CONN HDR 43POS 2.54MM PRESS FIT
Datasheet Download
356-V3-143-00-014101.pdf
Availability of 356-V3-143-00-014101
QUANTITY
356-V3-143-00-014101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 356-V3-143-00-014101
Internal Part NumberEIS-356-V3-143-00-014101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package70
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions43
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.141" (3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)356-V3-143-00-014101
Related Links356-V3-143, 356-V3-143-00-014101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
356-V3-143-00-014101 Details Description
Related parts for 356-V3-143-00-014101
CONN HEADER 2POS 2MM VERT T/H datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
FUSE GLASS 100MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-TDFN datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf