Hirose Electric Co Ltd 3560-16P-PG
3560-16P-PG picture photo
Mfg. Part Number
3560-16P-PG
Manufacturer
Product Category
Pluggable Connectors
Brief Description
CONN PLUG 16 POS SMD
Datasheet Download
3560-16P-PG.pdf
Availability of 3560-16P-PG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
3560-16P-PG Order Process
Ship out your order
Specifications of 3560-16P-PG
Internal Part NumberEIS-3560-16P-PG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyPluggable Connectors
Series3500
PackagingBulk
Connector StylePlug
Connector TypeMulti-Purpose
Number of Positions16
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3560-16P-PG
Related Links3560-, 3560-16P-PG Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
3560-16P-PG Details Description
Related parts for 3560-16P-PG
CONN JUMPER TERM BLOCK 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 3.09KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC SMB datasheet.pdf
POWER TAP ASSY 10POS .100 VERT datasheet.pdf
CAP CER 220PF 400VAC X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
LED ORANGE DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 0.1% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf