Hirose Electric Co Ltd 3560-24SR(61)
3560-24SR(61) picture photo
Mfg. Part Number
3560-24SR(61)
Manufacturer
Product Category
Pluggable Connectors
Brief Description
CONN RECPT 24POS P-P MALE SMT
Datasheet Download
3560-24SR(61).pdf
Availability of 3560-24SR(61)
QUANTITY
3560-24SR(61) Order Process
Ship out your order
Specifications of 3560-24SR(61)
Internal Part NumberEIS-3560-24SR(61)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyPluggable Connectors
Series3500
PackagingTape & Reel (TR)
Connector StyleReceptacle
Connector TypeMulti-Purpose
Number of Positions24
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3560-24SR(61)
Related Links3560-2, 3560-24SR(61) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
3560-24SR(61) Details Description
Related parts for 3560-24SR(61)
RES SMD 18.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf