Vishay Spectrol 357B0203MAB251S22
357B0203MAB251S22 picture photo
Mfg. Part Number
357B0203MAB251S22
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 20K OHM 1W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
357B0203MAB251S22.pdf
Availability of 357B0203MAB251S22
QUANTITY
357B0203MAB251S22 Order Process
Ship out your order
Specifications of 357B0203MAB251S22
Internal Part NumberEIS-357B0203MAB251S22
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series357
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient±600ppm/°C
Number of Turns1
RotationContinuous
Adjustment Type-
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StyleSolder Turret
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.874" (22.20mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)357B0203MAB251S22
Related Links357B0203, 357B0203MAB251S22 Datasheet, Vishay Spectrol Distributor
357B0203MAB251S22 Details Description
Related parts for 357B0203MAB251S22
RES ARRAY 4 RES 3.9K OHM 1206 datasheet.pdf
THERMISTOR 47K OHM NTC 0402 SMD datasheet.pdf
TRANS 2NPN 60V 1A 6TSOP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 112LQFP datasheet.pdf
RES SMD 0.3 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
IC FIFO 8192X18 LP 20NS 64QFP datasheet.pdf
Crystal 8.1920MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
TFLEX 360,DC1 9" X 9" datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 15VC 10UDFN datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf