CTS Electronic Components 357LB3I004M0960
357LB3I004M0960 picture photo
Mfg. Part Number
357LB3I004M0960
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC VCXO 4.096MHZ HCMOS TTL SMD
Datasheet Download
357LB3I004M0960.pdf
Availability of 357LB3I004M0960
QUANTITY
357LB3I004M0960 Order Process
Ship out your order
Specifications of 357LB3I004M0960
Internal Part NumberEIS-357LB3I004M0960
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information357 Series RoHS Cert
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
Series357
PackagingTape & Reel (TR)
TypeVCXO
Frequency4.096MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)20mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.079" (2.00mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)357LB3I004M0960
Related Links357LB3I, 357LB3I004M0960 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
357LB3I004M0960 Details Description
Related parts for 357LB3I004M0960
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.205" (5.21mm) Crimp datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
ESD HANDLER 5-7/8X16-5/8X1-1/4 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Press-Fit datasheet.pdf
GASKET FOR 1590Z SERIES datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR XRD87L85 datasheet.pdf
FUSE M/V E-RATED 1E 25.5KV datasheet.pdf
CAP PMI TORPEDO FACET 1" YLW datasheet.pdf
IC OSC VCXO 350MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DSUB SV MA-5,7 PR-IN 25P AUS4 SK datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf