CTS Electronic Components 357LD5C040M0000
357LD5C040M0000 picture photo
Mfg. Part Number
357LD5C040M0000
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC VCXO 40.000MHZ HCMOS TTL SMD
Datasheet Download
357LD5C040M0000.pdf
Availability of 357LD5C040M0000
QUANTITY
357LD5C040M0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 357LD5C040M0000
Internal Part NumberEIS-357LD5C040M0000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
Series357
PackagingTape & Reel (TR)
TypeVCXO
Frequency40MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)30mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.079" (2.00mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)357LD5C040M0000
Related Links357LD5C, 357LD5C040M0000 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
357LD5C040M0000 Details Description
Related parts for 357LD5C040M0000
CONN EDGECARD 100PS .100 DIP SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 430KHZ 8VSSOP datasheet.pdf
IRDA MODULE 115.2KBPS 9 PIN SMD datasheet.pdf
PANEL PLASTIC 3.8X2.68X.14" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
L37-3 SHEET 640X320X0.25MM datasheet.pdf
SENSOR PRES 15PSI GAUGE datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 0.3W 1206 datasheet.pdf
3.50MM EURO PLUG VERT ME RWE BLK datasheet.pdf
TNC CRIMP REVERSE PLUG datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 310VAC AXIA datasheet.pdf