CTS Electronic Components 357LD5C040M0000
357LD5C040M0000 picture photo
Mfg. Part Number
357LD5C040M0000
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC VCXO 40.000MHZ HCMOS TTL SMD
Datasheet Download
357LD5C040M0000.pdf
Availability of 357LD5C040M0000
QUANTITY
357LD5C040M0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 357LD5C040M0000
Internal Part NumberEIS-357LD5C040M0000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
Series357
PackagingTape & Reel (TR)
TypeVCXO
Frequency40MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)30mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.079" (2.00mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)357LD5C040M0000
Related Links357LD5C, 357LD5C040M0000 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
357LD5C040M0000 Details Description
Related parts for 357LD5C040M0000
IC REG BUCK ADJ 5A TO263-7 datasheet.pdf
RES SMD 43.2 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X50.8MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CARD EDGE 100PS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 40POS .050" SLD datasheet.pdf
RES SMD 24.9 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
H48-6 SHEET 150X150X1MM datasheet.pdf
OSC MEMS 18.432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
OSC MEMS 19.2000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf