Bourns Inc. 3590P-2-503L
3590P-2-503L picture photo
Mfg. Part Number
3590P-2-503L
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 50K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Datasheet Download
3590P-2-503L.pdf
Availability of 3590P-2-503L
QUANTITY
3590P-2-503L Order Process
Ship out your order
Specifications of 3590P-2-503L
Internal Part NumberEIS-3590P-2-503L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series3590
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)50k
Tolerance±5%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Number of Turns10
Rotation3600°
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialWirewound
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.812" (20.63mm)
Actuator Diameter0.2497" (6.34mm)